ErasmusPT4ASDSchool stories

Učesnici Erasmus+ projekta „PT4ASD” okupili su se 16. i 17. februara u Turskoj, u gradu Duzdže (Düzce), na prvom transnacionalnom sastanku. Partneri iz Irske, Španije, Danske, Grčke, Srbije i Turske predstavili su jedni drugima organizacije i škole iz kojih dolaze i promovisali dobru praksu.

Poseta školama u Turskoj namenjenim isključivo osobama sa posebnim potrebama

Učesnici su diskutovali o aktivnostima projekta, mobilnosti, rizicima koji se mogu javiti u projektu i merama opreza koje treba preduzeti. Imajući u vidu da Turska ima dobro organizovan sistem podrške za obrazovanje dece sa smetnjama u razvoju, domaćini su sve učesnike odveli u Hacı Hidayet Türkseven Special Education Practice School i Yeşil Düzce Special Education Practice School.

Obe škole su namenjene isključivo osobama sa posebnim potrebama, gde mladi dobijaju svu negu i obrazovanje koje im je potrebno. Osim fizikalne terapije, sva deca i mladi pohađaju razne radionice koje ih pripremaju za život nakon škole. Uz asistenciju nastavnika i vaspitača, deca i mladi sade voće i povrće, koje se kasnije termički obrađuje i koje im služe u kantini, a vode računa i o životinjama, koje ih opuštaju kada su uznemireni.

Razvoj i primena najbolje prakse koja će poboljšati dobrobit mladih sa autizmom

Cilj projekta „Fizikalna terapija kao sredstvo za razvoj socioemocionalne, neverbalne komunikacije i veština građenja odnosa kod mladih sa autizmom”, poznatog i pod nazivom „PT4ASD”, jeste da osnaži i unapredi kapacitete institucija kako bi se pomoglo ovim mladim ljudima. Projekat uključuje i izradu platforme koja će biti od koristi svima zainteresovanima, kao i unapređenje kompetencija i profesionalnog razvoja edukatora koji rade sa učenicima sa autizmom.

Predstavnici International Schoola uživali su upoznajući ostale predstavnike partnerskih institucija i razmeni iskustava sa njima. Radujemo se razvoju i primeni najbolje prakse koja će poboljšati dobrobit mladih sa autizmom.