U petak, 15. oktobra, nastavnica hemije povela je učenike Year 11, Year 12 i Year 13 u posetu Fakultetu za fizičku hemiju. Tamo su se upoznali sa njihovim oblastima istraživanja, imali su priliku da vide pojedine eksperimente, a neke od njih su i sami izveli.

Po dolasku, učenicima su pokazane prostorije fakulteta, kao i laboratorije za biofizičku hemiju, molekularnu spektrohemiju, radiohemiju i elektrohemiju.

International School učenici

Naši budući naučnici su imali priliku da nauče nešto novo od vrsnih stručnjaka

Naši učenici su u Laboratoriji za molekulsku spektrohemiju i biofizičku hemiju imali priliku da vide uređaj za elektronsku paramagnetnu rezonancu (EPR), ali i da nauče na koji način se on može koristiti u medicini – zahvaljujući eksperimentima na EPR-u može se predvideti razvoj Alchajmerove bolesti. Uz to, mogli su čuti više o projektu koji Fakultet za fizičku hemiju realizuje sa naučnicima iz Nemačke.

U elektrohemijskoj laboratoriji videli su SEM (skenirajući elektronski mikroskop), a imali su priliku da čuju i predavanje o principima i primeni elektrohemije.

„Reci mi i zaboraviću. Pokaži mi, možda ću zapamtiti. Uključi me i razumeću.” (Konfučije)

Pre nego što je poseta završena, učenici International Schoola su uz pomoć profesora izveli neke eksperimente – kulometrijsku titraciju i bakarnu kulometriju. Na samom kraju, profesor im je pokazao kako se nikl može taložiti na titanijumu kako bi se dobio elektrokatalizator sa najvećom mogućom efikasnom površinom koja se koristi za ekstrakciju vodonika.

Ova poseta je bila veoma značajna svim našim učenicima, a naročito onima koji žele da se posvete izučavanju ove oblasti i koji će u budućnosti podučavati nove generacije i nove zaljubljenike u ovu divnu egzaktnu nauku.