Iva Jevtić, učenica Year 13 International Schoola, primljena je na prestižni Univerzitet u Amsterdamu (University of Amsterdam, UvA)!

Delimo sa vama Ivine trikove, koji će vas motivisati, jer ne bismo želeli da budemo jedni od onih koji kažu: Zar vam nismo rekli da je potrebno na vreme početi sa pripremama za upis na fakultet?!

Tajne Ivinog recepta za siguran uspeh

1. Izaberite zemlju u kojoj biste voleli da živite i pronađite svoje polje interesovanja

Najpre sam odabrala zemlje u kojima bih želela da živim. Izbor je pao na Italiju i Holandiju. Onda sam pronašla oblast koja me interesuje – komunikologiju. Pomoću ’Via Academice’ pripremila sam listu sa sedam različitih univerziteta – tri u Milanu u Italiji i četiri u Holandiji.

Do kraja decembra 2021. godine prijave sam privela kraju i sve ih poslala početkom 2022. godine.

Uslovno sam primljena na više univerziteta i sa ponosom mogu da kažem da je jedan od njih Univerzitet u Amsterdamu (UvA), koji je rangiran među 60 najboljih univerziteta u svetu, 20 najboljih u Evropi i prvi je u svetu kada je reč o mom smeru! Jedva čekam da doživim nova iskustva, upoznam nove ljude i živim u Amsterdamu!

2. Ne žurite sa odlukama, ali počnite da istražujete na vreme

Ne morate odmah da donosite odluke, ali moj savet je da na vreme počnete sa istraživanjem. Na ovaj način ćete znati svoje mogućnosti i moći ćete da razgovarate o njima sa nastavnicima, prijateljima i porodicom.

Kada je reč o prijemu na univerzitet, veoma je važan izbor predmeta. Uverite se da ste izabrali nešto što vas zaista zanima. Krenula sam sa metodom eliminacije. Precrtala sam predmete sa A nivoa koje ne volim. Na kraju je izbor pao na matematiku, psihologiju, digitalne medije i francuski jezik. Nastavnici, a posebno moj mentor, pomogli su mi da ’oblikujem’ svoj izbor, te sam osmislila plan učenja koji će mi pomoći da na miru završim srednju školu sa dobrim ocenama.

3. Proces pripreme je neverovatno uzbudljiv

Ovo je težak proces, ali ishod može biti neverovatan i uzbudljiv, kao što je to bilo u mom slučaju, a sigurna sam da će tako biti i sa vama!

Srećno!

Ne moramo da naglašavamo koliko smo ponosni! Ivo, želimo ti sve najbolje – zaslužila si!