Školski restoran International Schoola nije bio dovoljno veliki za sve zainteresovane učenike koji su želeli da prisustvuju predavanju pod nazivom „Zdravstveni efekti energetskih pojačivača: Dostupnost naspram koristi”, koji je održan početkom marta.

Pojačivači energije

Predavanje su osmislili i realizovali profesorka biologije i profesor psihologije. Na njemu se govorilo o efektima različitih supstanci, nuspojavama energetskih pojačivača i biološkim i psihološkim mehanizmima zavisnosti.

Lekcije o zdravlju u International Schoolu

Učenici su imali priliku da nauče više o potencijalnim opasnostima i bolestima koje se češće javljaju usled upotrebe određenih supstanci. Naglasak je bio na energetskim pićima i njihovom uticaju i različitim vrstama nikotinskih proizvoda.

Nastavnici su sproveli mini-eksperiment u okviru koga su pitali učenike da im kažu koliko šoljica kafe piju tokom dana. Na primeru se vidi da se dnevna potrošnja kafe povećava kako su učenici stariji.

Naučili smo šta nam zaista daje energiju

Učenici su nastavnicima postavljali pitanja o mehanizmima i posledicama određenog ponašanja i korišćenja određenih supstanci. Njihovo učešće je pokazalo koliko su svesni značaja ove teme, ali i zainteresovani za nju. Učenicima je pokazano kako određena svakodnevna ponašanja mogu postepeno dovesti do štetnih obrazaca koji mogu uzrokovati probleme i na fizičkom i na psihičkom nivou funkcionisanja.

Glavni cilj predavanja bio je da se učenici uvere da sve one supstance, za koje veruju da im daju dovoljno energije, zapravo njima više štete nego koriste, što i pokazuju razne naučne studije i iskustva.