Učenici Year 11 i Year 12 International Schoola prošle nedelje su krenuli u veoma zanimljiv obilazak zajedno sa svojom nastavnicom hemije, Marijom Kovački, upuštajući se u svet nauke o životnoj sredini na Institutu za multidisciplinarna istraživanja, na Odseku za nauke o živim sistemima. Predvođeni gospođom Milenom Dimitrijević, učenici su istraživali laboratorije i odeljenja na Institutu, gde su naučili tehnike uzorkovanja i metode uzgoja.

Gospođa Milena Dimitrijević je upoznala učenike sa indikatorskim vrstama algi, objašnjavajući njihovu ulogu u proceni staništa i to kako njihova održivost ukazuje na kvalitet vodenih ekosistema. Učenici su takođe mogli da vide naprednu opremu koja se koristi u hemijskim i biohemijskim analizama, shvatajući njen značaj u proceni staništa. Obilazak je završen u laboratoriji za vodene ekosisteme, gde su zaposleni pokazali kako hemijske i biohemijske analize doprinose proceni kvaliteta vode i predviđanju populacije ribe.

Učenici su stekli praktično iskustvo i bili svedoci sinergije naučnih disciplina u rešavanju ekoloških problema. Ovaj impresivni susret podstakao je duboko uvažavanje praktične primene naučnog znanja. Nadamo se da će inspirisati učenike da nastave karijeru u oblasti izučavanja životne sredine, kao i da promovišu očuvanje ekosistema naše planete.