BlogSchool stories

LINK edu RoboTeam, formiran prošle godine sa zadatkom da obezbedi menadžment i tehničku podršku školama i drugim institucijama koje žele da koriste robote u obrazovanju, odnosno u svojim uslužnim procesima, kao i da realizuje različite naučne i stručne projekte, konstantno beleži nove uspehe.

Jedan od najznačajnijih projekata koje sprovodi ovaj tim je razvoj Peppera i njegova primena u našim obrazovnim ustanovama – Pepper Education and Implementation Project (Pepper EI Project). Reč je o veoma značajnom naučnoistraživačkom projektu, posebnom po tome što do sada nije bilo sličnih projekata koji istražuju primenu veštačke inteligencije korišćenjem humanoidnog robota u osnovnom obrazovanju u svetu.

Delimo sa vama rezultate testiranja povezivanja Peppera sa softverom ChatGPT. ChatGPT je veliki jezički model koji je napravila kompanija OpenAI. To je generati vni model koji se koristi za različite aplikacije, kao što su pisanje teksta, prevođenje jezika, odgovaranje na pitanja i sl. On može da generiše prirodan tekst na osnovu unetog upita (prompta). To je jedan od najsavremenijih modela za generativnu obradu jezika koji je treniran na velikim količinama podataka.

Ovo povezivanje će omogućiti Pepperu da koristi jezičke sposobnosti poput generisanja prirodnog teksta, razumevanja i odgovaranja na pitanja, generisanja odgovora na različite upite i sl. To Pepperu omogućava da još bolje komunicira sa ljudima, da generiše tekstualne poruke, odgovore na pitanja i sl.

Detalje sa jučerašnjeg testiranja možete videti ovde.