School stories

Pravo je zadovoljstvo videti da mladi ljudi sve više napreduju, postižu uspeh i idu u pravom smeru i kao ljudi i kao budući akademici!

International School je proteklog vikenda, od petka, 11. juna, do nedelje, 13. juna, ugostio delegate iz Srbije i regiona na prvoj ISMUN konferenciji – „International School Model United Nations Conference”, koji su učestvovali u simulacijama državnih vlada i mirovnim pregovorima na kojima se polemisalo o temama od globalnog značaja.

Naši učenici briljirali kao delegati na konferenciji „International School Model United Nations”

Razvijanje kritičkog mišljenja i usvajanje diplomatskog pristupa

ISMUN konferencija pružila je učenicima priliku da se njihovi glasovi čuju, osnažujući ih da razmišljaju kritički, analitički i izvan ličnih i lokalnih perspektiva.
Koristeći svoje komunikacijske veštine, veliko znanje iz raznih oblasti i diplomatski pristup u diskusiji, učenici su se trudili da razgovor o važnim i tekućim globalnim pitanjima bude što konstruktivniji.

Teme konferencije su bile raznovrsne, a svaka od njih podjednako važna – komitet United Nations Historical Security Council je diskutovao o temi „Berlinska konferencija: sprečavanje imperijalnih sukoba”, komitet United Nations Security Council Crisis o sukobu između Izraela i Palestine, dok je komitet United Nations Office on Drugs and Crime razgovarao o temi „Suzbijanje trgovine drogom kao izvora finansiranja terorističkih organizacija”.

ISMUN se organizuje kako bi mladi što ranije postali svesni internacionalnih kriznih situacija i nastojali da budu deo pozitivnih promena tako što će aktivno učestvovati u njihovom rasvetljavanju i eventualnom rešavanju.

Delegati su bili toliko motivisani da razgovaraju o bitnim globalnim temama da smo u toku vikenda unosili i dodatne krizne situacije koje su otvorile nova pitanja o teritorijama, granicama, ropstvu i ekonomiji. Ova zasedanja završena su rezolucijama koje su potpisali svi delegati, što je pozdravljeno petominutnim aplauzom, čime je ISMUN konferencija i zvanično zatvorena do sledeće godine.

Naši učenici Maša Mitić i Uroš Jež su svojim znanjem, stavovima, izvrsnim diplomatskim nastupom i posvećenošću promenama nabolje postavili visoke standarde kada je reč o budućim delegatima.

Pored konkretnog iskustva, ISMUN učesnicima doneo i nova prijateljstva

Učešće na ISMUN konferenciji je našim učenicima bilo značajno iskustvo ne samo jer im je pružilo nova znanja već i zbog toga što su tom prilikom upoznali nove prijatelje iz regiona, družili se sa njima i ostvarili bitne kontakte za budućnost.

Uvereni smo u to da će ovi mladi, pametni i humani ljudi, udruženi oko istog cilja i vođeni istom vizijom, učiniti ovaj svet boljim mestom za život!